“Марица” постигна драматичен, но заслужен успех с 1:0 над “Беласица” в първа среща от 31 кръг от шампионата във Втора лига. Радослав Апостолов от дузпа донесе победата на “жълто-сините” в добавеното време на мача. Пловдивчани надиграха своя съперник, създадоха и много положения, но пропуските пред вратата на тима от Петрич ги лишиха от това да решат спора на по-ранен етап. Срещата завърши с грозни сцени, които вече са рядкост дори за аматьорските нива на българския футбол. След последния съдийски сигнал целия щаб на гостите, както и футболистите наобиколиха съдиите, търсейки им сметка за отсъдената дузпа.

“Марица” имаше надмощие през целия мач и бе тимът, който се бореше за победата. Още в началните минути пловдивчани пропуснаха да поведат в резултата. В 6-ата минута Симеон Вешев бе близо до попадение. Веселин Марчев получи подаване от Валери Домовчийски в наказателното поле и веднага центрира по земя. Симеон Вешев пое и шутира, но топката бе избита от защитник на голлинията. Гостите отговориха с удар на Куфре Ета, който не затрудни вратаря Илия Николов. В 11-та минута Веселин Марчев стреля от въздуха, вратарят Кирил Георгиев отрази. В 15-та минута бърза многоходова атака с по едно докосване бе завършена отново от Марчев, но ударът му не бе точен. В 26-ата минута Валери Домовчийски шутира технично от неголям ъгъл, топката мина през краката на вратаря, разходи се по голлинията, но не пожела да премине зад нея, а в последствие бе избита. Стансислав Маламов също излезе на стрелкова позиция малко по-късно, но стражът на “Беласица” спаси удара му. Запро Динев от състава на гостите стреля в 32-та минута, но Илия Николов отново не бе затруднен. В ответното действие Ифеани Дейвид засече с крак след корнер, но вратарят Георгиев бе на мястото си. До края на полуверемето още две добри положения бяха пропиляни от “жълто-сините”. Гостите организираха една доста добра контра, при която защитникът Георги Иванов се намеси решаващо.

Втората част започна с нова опасност пред вратата на гостите. Мартин Газиев изпълни отлично свободен удар, в левия ъгъл на вратата, но Кирил Георгиев успя да спаси. По-късно Валери Домовчийски засече с глава центриране и пак вратарят се намеси решаващо. В 53-ата минута Соломон Джеймс нахлу в наказателното поле, но не успя да нанесе достатъчно плътен удар и гостите се справиха. В 55-ата минута Кирил Георгиев парира пореден удар на Симеон Вешев. В 71-вата минута Симеон Вешев беше съборен в наказателното поле, но съдията Геро Писков подмина ситуацията. Той направи същото и в друга ситуация, при която Вангелов игра с ръка в наказателното си поле. Между двете ситуации Мариян Вангелов в 75-ата минута насочи топката от малък ъгъл в горния ляв ъгъл на вратата на Илия Николов, но стражът изби с една ръка. През цялото второ полувереме гостите бавеха играта, като техни футболисти лежаха по терена, а медицинското лице на “Беласица” навъртя километраж почти колкото футболистите. В 78-ата минута Радослав Апостолов центрира в наказателното поле, Петър Атанасов овладя на втора греда, залъга защитник и стреля, но право във вратаря. Три минути по-късно Георгиев отрази и удар от въздуха на Олджай Алиев. Валери Домовчийски, Милен Танчев и Радослав Апостолов също не успяха да преодолеят стража на гостите. Правдата възтържествува в продължението на мача, когато след удар на Симеон Вешев играч в червено за втори път игра с ръка в наказателното си поле, а този път рефера Писков отсъди нарушението. Провинилия се състезател Валентин Костов получи втори жълт и съответно червен картон и напусна преждевременно игра. Радослав Апостолов изпълни наказателния удар, вратарят Георгиев успя да избие в гредата, след което топката премина голлинията. След гола маричани можеха да отбележат и второ попадение, но Петър Атанасов отново нямаше късмет.

Веднага след последния съдийски сигнал гостите поискаха сметка от съдиите защо са отсъдили нарушението в наказателното поле. Те изтикаха реферите почти извън терена, наобикаляйки ги от всички страни, но намесата на охранителите, както и на треньора на гостите,предотврати още по-грозни действия от страна на тима от Петрич. Действията им не прилягат на клуб със 100 годишна история, особено на фона на двете неотсъдени дузпи по-рано в мача, лежането по терена и провокациите към играчи на пловдивския клуб.

Победата над “Беласица” донесе ценни 3 точки на “Марица”. Пловдивчани остават на 6-то място и имат 47 точки, колкото и петия “Спортист” (Своге), който към момента заема мястото, даващо право на бараж. Три кръга преди края на сезона “жълто-сините” са на точка от “Крумовград”, който пък е в местата, даващи право на директна промоция. На 26 май, петък, “Марица” гостува на застрашения от изпадане състав на “Миньор” (Перник).

Вратарят на “Марица” Илия Николов записа своята 12-та суха мрежа през този сезон и така се изравни с водача в тази класация Благой Макенджиев.

В друг мач от кръга, игран също в петък, “Янтра” победи с 2:1 “Витоша” (Бистрица).

МАРИЦА: 86. Илия Николов, 19. Мартин Газиев (Йордан Пейчинов), 22. Георги Иванов, 5. Димитър Аврамов, 23. Саломон Джеймс, 15. Христиан Димитров (Радослав Апостолов), 24. Ифеани Дейвид (Милен Танчев), 10. Веселин Марчев, 21. Станислав Маламов (Олджай Алиев), 7. Симеон Вешев, 17. Валери Домовчийски (Петър Атанасов). РЕЗЕРВИ: Петър Начев, Илиян Йорданов, Стефан Попов, Георги Трифонов. Треньор: Николай Димитров

БЕЛАСИЦА: 1. Кирил Георгиев, 15. Атанас Карачоров (Атанас Чепилов), 22. Валентин Костов, 4. Динчо Йовчев, 7. Аспарух Шамкалов, 13. Атанас Димитров, 2. Куфре Ета (Марти Таушанов), 6. Симеон Бояджиев, 17. Запро Динев, 10. Аспарухов Смилков (Мариян Вангелов), 99. Димитър Иванов (Живко Димитров). РЕЗЕРВИ: Димитър Пангев, Мартин Русков, Христо Петров, Треньор: Венцислав Иванов

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Соломон Джеймс, Христиан Димитров, Ифеани Дейвид, Станислав Маламов (М); Кирил Георгиев, Валентин Костов – x2, Атанас Чепилов, Живко Димитров, Мариян Вангелов, Марти Таушанов (Б)

ЧЕРВЕН КАРТОН: Валентин Костов – 2 жълти

Съдийски състав: ГС: Геро Писков, АС1: Павлин Михайлов, АС2: Марио Данаилов, 4-ТИ: Вилиян Видинов, СН: Цветан Георгиев