Марица Пловдив победи Спартак Плевен с минималното 1:0 при подновяването на шампионата във Втора лига. Победа за кършакалии не дойде лесно, а попадението, което донесе трите точки бадна едва 7 минути преди края на редовното време. Преди победния гол маричани направиха много пропуски. Радо Апостолов попадна в прегръдките на своите съотборници, след като успя да прати топката в мрежата на гостите, след като получи подаване от Домовчийски.

“Марица” победи зслужено “Спартак” (Плевен) в среща от първия кръг от пролетния дял на шампионата във Втора лига. Пловдивчани надиграха тотално своя опонент и спечелиха с 1:0, като разликата можеше да бъде и по-осезаема, ако не бяха многото пропуски и добрите намеси на вратаря на гостите.

Срещата започна равностойно, като гостите първи стигнаха до опасност. В 11-та минута Клаубер Сантана се измъкна зад пловдивската защита, но Илия Николов излезе и спаси удара му. Това се оказа и най-чистото положение за гостите изобщо в мача. В ответната атака Радослав Апостолов стреля много опасно, но топката премина покрай гредата. В 18-та минута Мартин Газиев намери с перфектен дълъг пас Димитър Аврамов. Той напредна и центрира за Станислав Маламов, който стреля от воле, но защитник блокира. В 26-та минута Валентино Макавеев извърши много грубо нарушение посрещайки с бутоните напред Милен Танчев. Плевенският състезател бе наказан само с жълт картон. Последваха две много хубави, бързи атаки на маричани, които бяха спрени в последния момент.В 41-та минута Соломон Джеймс изпълни дълъг тъч, пращайки топката на главата на Валери Домовчийски, но вратарят Богомил Цинцарски отрази удара. Две минути по-късно Милен Танчев изненада плевенчани с удар от центъра, но топката профуча покрай сглобката на вратата. Гостите имаха две добри атаки през първата част, но отбраната на “Марица” се справи добре и не се стигна до нищо опасно.

През втората част “Марица” надигра тотално своя съперник. Плевенчани така и не успяха да зстрашат вратата на “жълто-сините” нито веднъж. Почти през цялото време играта се водеше в половината на гостите, а атаките и ударите към вратата на Цинцарски се редяха едни след други. В 49-та минута Станислав Маламов бе изведен на позиция вляво, но би неточно. Минута по-късно Веселин Марчев стреля от малък ъгъл, но вратарят изби пред погледа на Валери Домовчийски. В 54-та минута отново Маламов нанесе хубав удар, но след рикошет топката излезе в корнер. Играчите на “Марица” още повече засилиха натиска си, а гостите не успяваха изобщо да изнесат топката извън половината си. “Жълто-сините” печелеха почти всяка първа топка и единоборство. В 69-та минута Цинцарски спаси нов сигурен гол след удар с глава на Станислав Маламов. Стражът се намеси решаващо и след диагонален удар на Димитър Аврамов малко по-късно. Радослав Апостолов се озова в отлична позиция и стреля по въздух, но топката бе избита от голлинията. Последва меле и нов, този път на Валери Домовчийски, който пък бе блокиран. В 75-та минута и Веселин Марчев нямаше късмет след добър удар с глава. Най-сетне, 82-та минута, Радослав Апостолов постигна заветната цел, отбелязвайки единственото попадение в мача. Валери Домовчийски получи топката в наказателното, пусна пас към Апостолов, който отблизо реализира така важния гол. До края на срещата маричани не поемаха никакви рискове и спечелиха срещата, като на два пъти имаха шанс и за второ попадение. Гостите опитаха да изнесат игарата по-напред в последните минути, но не стигнаха до нищо опасно.

Така “Марица” стартира успешно пролетния полусезон и записа важна победа. Възпитаниците на треньора Николай Димитров заемат седмо място към момента с 25 точки. Следващата събота, 18 февруари, “жълто-сините” гостуват на “Литекс” в Ловеч.

Официален дебют за “Марица” в срещата срещу “Спартак” (Плевен) записа нападателят Георги Трифонов, който влезе в игра в края второто полувреме.

Всички приходи от двубоя бяха дарени на легендата на “Марица” Веселин Тосев, чиито дом бе опожарен. Самият той също подкрепи любимия си клуб от трибуните.

МАРИЦА: Илия Николов, Мартин Газиев, Георги Иванов, Димитър Аврамов, Соломон Джеймс, Милен Танчев (Ифеани Дейвид), Радослав Апостолов, Христиан Димитров (Петър Атанасов), Валери Домовчийски © (Георги Трифонов), Веселин Марчев, Станислав Маламов (Симеон Вешев). РЕЗЕРВИ: Петър Начев, Олджай Алиев, Илиян Йорданов, Йордан Пейчинов, Стефан Попов. Треньор: Николай Димитров

СПАРТАК (Плевен): Богомил Цинцарски, Алекс Георгиев (Георги Георгиев), Виктор Иванов, Иво Върбанов ©, Валентино Макавеев (Лъчезар Ковачев), Клаубер Сантана, Руси Чернаков, Васил Шопов, Стивиян Макавеев (Васил Божинов), Стефан Христов (Иван Тренчев), Филип Колев (Боримир Карамфилов). РЕЗЕРВИ: Станислав Антонов, Димитър Калчев, Петър Стефанов. Треньор: Красимир Бислимов

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Милен Танчев (М)/Валентино Макавеев, Иван Тренчев (С)

СЪДИЙСКИ СЪСТАВ: ГС: Мартин Марков, АС1: Георги Великов, АС2: Иван Иванов, 4-ТИ: Геро Писков, СН: Венцислав Гаврилов