България и Сърбия завършиха 1:1 в среща от европейските квалификации. “Лъвовете” играха силно и изпуснаха победата срещу фаворита в групата в 96-ата минута. Кирил Десподов откри резултата в 48-ата минута, а в добавеното време Дарко Лазович изравни. По този начин нашите продължават да нямат победа в кампанията, докато звездите на Драган Стойчкович загубиха първи точки.

Селекционерът на “лъвовете” Младен Кръстаич направи пет промени в сравнение със стартовия състав, който започна преди няколко дни в Литва. Вместо Алекс Петков, Патрик-Габриел Галчев, Станислав Шопов, Спас Делев и Мартин Минчев, днес в игра влязоха Петко Христов, Виктор Попов, Андриан Краев, Никола Илиев и Георги Русев.

Така на вратата застана отново Иван Дюлгеров от Черн море, а пред него в защита започнаха Валентин Антов, Илия Груев и Христов. По двата фланга стартираха Попов и Марин Петков, а в халфовата линия – Ивайло Чочев, Краев и Илиев, а в предни позиции – Георги Русев и Кирил Десподов.

За сърбите под рамката започна Ваня Милинкович-Савич. В защита Пикси пусна Страхиня Павлович, Неманя Гудел и Никола Миленкович. По фланговете действаха Филип Костич и Андрия Живкович.

В халфовата линия – Неманя Максимович, Саша Лукич и Сергей Милинкович-Савич. В нападение сърбите заложиха на Душан Тадич и Деян Йовелич.

Срещата започна равностойно, като в седмата минута Андрия Живкович размина Марин Петков отдясно и навлезе в наказателното поле на нашите. Валентин Антов обаче пресече подаването на крилото на ПАОК. Веднага след това Десподов беше на сходна позиция, но този път сърбите спряха топката преди тя да достигне до Георги Русев.

България : Сърбия

Двубоят продължи в равностойно темпо. В 25-ата минута Страхиня Павлович потърси опасно с глава мрежата след корнер, но топката излезе в аут. В ответната атака на Кирил Десподов не му достигна една крачка, за да открадне топката под носа на вратаря на Репрезентацията. Скоро след това Ивайло Чочев шутира от петнайсетина метра над целта.

В 30-ата минута “лъвовете” можеха да открият резултата. Десподов намери Георги Русев, който се откъсна от защитата на гостите и излезе сам срещу стража Ваня Милинкович-Савич. Българското крило обаче стреля на сантиметри покрай вратата, пропускайки златен шанс за гол.

Нашите момчета започнаха силно второто полувреме, което доведе до опасно разбъркване в пеналтерията на сърбите в 48-ата минута. Преди Ваня-Милинкович Савич да разбере какво се случва, Кирил Десподов стреля неспасяемо покрай него и топката се спря в мрежата – 1:0 за България!

Малко след българското попадение част от агитката на трибуна “Моци” започна да скандира обиди по адрес на Българския футболен съюз. В 66-ата минута Младен Кръстаич осъществи първите си смени – Филип Кръстев се появи на мястото на Никола Илиев, а Илиян Стефанов замени Ивайло Чочев.

След 120 секунди Филип Кръстев можеше да направи 2:0 за България. Доскорошната звезда на Левски потърси с красив удар далечния ъгъл на сръбската врата, но топката се спря в напречната греда. В 78-ата минута на мястото на хвърлилия много сили Кирил Десподов се появи Спас Делев. В 86-ата минута се контузи Виктор Попов и на негово място трябваше да влезе Патрик-Габриел Галчев. Бранителят на ЦСКА 1948 Симеон Петров пък влезе на мястото на Георги Русев.

Съдията от Англия даде шест минути продължение на мача, като последва натиск на гостите в края. Валентин Антов се отличи с прекрасна намеса в решителен момент, но девет секунди преди да изтече добавеното време Дарко Лазович простреля Иван Дюлгеров с изстрел отдясно и цялата сръбска скамейка изригна от радост – 1:1. Веднага след като нашите биха центъра, реферът даде край на двубоя.

БЪЛГАРИЯ 1:1 СЪРБИЯ

1:0 Кирил Десподов (48)
1:1 Дарко Лазович (95)

БЪЛГАРИЯ: 12. Иван Дюлгеров, 23. Валентин Антов, 15. Петко Христов, 4. Илия Груев, 6. Виктор Попов, 22. Марин Петков, 18. Ивайло Чочев, 8. Андриан Краев, 16. Никола Илиев, 10. Георги Русев, 11. Кирил Десподов.

СЪРБИЯ: 23. В. Милинкович-Савич, 2. Павлович, 8. Гудел, 4. Миленкович, 11. Костич, 6. Максимович, 7. Лукович, 14. Живкович, 20. С. Милинкович-Савич, 10. Тадич, 9. Йовелич