“Марица” постигна трета поредна победа във Втора лига. “Жълто-сините” постигнаха убедителен успех над “Витоша” (Бистрица). Победата дойде напълно заслужено, като пловдивчани пропуснаха още десетина чисти положения пред вратата на противника.

Заради контузия срещата пропусна Мартин Газиев, както и Георги Трифонов, който пък бе наказан за един мач.

Треньорът на домакините и в този двубой използва няколко млади състезатели – Георги Иванов, Христиан Димитров, както и Стефан Попов, който влезе в игра през втората част.

Срещата запона с греда след удар на Симеон Вешев още в 1-та минута. В ответната атака и гостите удариха гредата. До 30-та минута “жълто-сините” имаха пет чисти положения, но така и не успяха да реализират. Това направи Олджай Алиев в 38-та минута. Той завърши бърза многоходова атака и даде преднина на своя тим. През първата част гостите отправиха 3 удара към вратата на Илия Николов, като единият бе от сериозна дистанция, а най-доброто положение за гол се откри пред Деян Христов, който с глава прати топката над напречната греда.

И през втората част “Марица” доминираше и съвсем заслужено увеличи предината си. В 55-та минута Веселин Марчев напредна по левия фланг, надигра защитник и центрира, а Олджай Алиев на задна греда необезпокояван засече за 2:0, отбелязвайки своя втори гол в мача. Веднага след гола Веселин Марчев и Валери Домовчийски пропуснаха да отбележат ново попадение. Капитанът на “Марица” все пак отбеляза в 78-та минута и направи резултата класически. За гостите в игра се появиха Емил Гъргоров и Валери Божинов. Милен Танчев и Петър Атанасов направиха нови пропуски пред вратата на гостите. След като пропусна да се разпише на няколко пъти по-рано, Симеон Вешев записа името си сред голмайсторите в 88-та минута, възползвайки се от добро подаване на Петър Атанасов. Почетното попадение за гостите отбеляза Валери Божинов от свободен удар в продължението на мача.

Победата изкачи “Марица” на 5-та позиция в класирането с 44 точки, колкото имат 4-тия “Спортист” (Своге) и 6-тия “Лудогорец” II, който е и с мач по-малко. Именно 4-то място дава право на участие в бараж за влизане в Първа лига. На 12 май, петък, “Марица” гостува на “Спортист” (Своге) в пряк сблъсък за 4-то място. Двубоят ще бъде излъчван пряко в ефира на Диема Спорт.

МАРИЦА: Илия Николов, Йордан Пейчинов, Георги Иванов, Димитър Аврамов, Соломон Джеймс, Радослав Апостолов (Стефан Попов), Христиан Димитров (Ифеани Дейвид), Симеон Вешев, Веселин Марчев (Милен Танчев), Валери Домовчийски – капитан (Петър Атанасов), Олджай Алиев (Станислав Маламов). РЕЗЕРВИ: Петър Начев, Айкут Янъков, Дъглас Иваноф, Илиян Йорданов. Треньор: Николай Димитров

ВИТОША: Борис Груев, Георги Амзин – капитан (Валери Божинов), Кирил Янакиев, Стивън Славков (Кристиян Кочилов), Красимир Панчев, Слави Паскалев, Пламен Крумов, Теодор Димитров (Станислав Петров), Деян Христов, Кристиян Димитров (Емил Гъргоров), Цветомир Вачев. РЕЗЕРВИ: Калоян Петков, Иво Харизанов, Ростислав Захариев, Николай Велинов. Треньор: Николай Христозов

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Соломон Джеймс (М)

Съдийски състав: ГС: Стефан Гурков – Сливен, АС1: Владимир Хубенов – Кърджали, АС2: Станимир Трифонов – Сливен, 4-ТИ: Денислав Сталев – Пловдив, СН: Цветан Георгиев – София, Делегат: Христо Шиндаров – Панагюрище

5 май 2023 г., петък, 17:30 ч / XXIX кръг:
Добруджа 1919 (Добрич) - Етър ВТ (Велико Търново)         0:0
5 май 2023 г., петък, 20:00 ч / XXIX кръг:
Литекс (Ловеч) - Беласица (Петрич)                        1:0 (1:0)
  [1:0 Илиян Капитанов 44']
6 май 2023 г., събота, 18:00 ч / XXIX кръг:
Марица 1921 (Пловдив) - Витоша (Бистрица)                 4:1 (1:0)
  [2:0 Олджай Алиев 37',55'; 3:0 Валери Домовчийски 77', 4:0 Симеон Вешев 88',
   4:1 Валери Божинов 90'+1']
Дунав от Русе (Русе) - Спортист 2009 (Своге)              1:0 (0:0)
  [1:0 Мехмед С.Мехмед 57']
Спартак (Плевен) - Миньор (Перник)                        3:0 (2:0)
  [2:0 Боримир Карамфилов 14',26'; 3:0 Мартин М.Димитров 62']
6 май 2023 г., събота, 19:00 ч / XXIX кръг:
Созопол (Созопол) - Монтана 1921 (Монтана)                4:0 (0:0)
15 Созопол  29 7 10 12 27:45 31
16 Миньор (Перник) 29 7 10 12 27:29 31
17 Ботев II (Пловдив) 28 7 6 15 22:37 27
18 Витоша (Бистрица) 29 6 9 14 29:46 27