“Марица” постигна важна победа срещу гостуващия “Янтра” (Габрово) в среща от 23-ти кръг от шампионата във Втора лига. “Жълто-сините” сразиха габровци с 3:0, постигайки трета победа през пролетта.

Заради контузии срещата пропуснаха Йордан Пейчинов и Дъглас Иваноф, останалите футболисти бяха на разположение на треньорския щаб на домакините.

Успехът бе заслужен за възпитаниците на треньора Николай Димитров, но той не дойде никак леко. Двубоят започна равностойно, като още в 4-та минута Мартин Газиев можеше да открие от свободен удар, но вратарят на “Янтра” отрази. В 18-та минута Илия Николов се справи с удар с глава след корнер, а минута по-късно Симеон Вешев беше изведен сам срещу вратаря, но защитник успя да се намеси решаващо и до удар не се стигна. В 18-та минута диагонален удар на Соломон Джеймс бе избит от стража на габровци. В 24-та минута футболистите на “Янтра” организираха добра контра, която завърши с удар покрай вратата на Илия Николов. Двубоят продължи с по-активана игра на домакините, които постепенно наложиха надмощие над противника. То даде резултат в 28-та минута, когато Симеон Вешев напредна по дясното крило и намери Ваери Домовчийски. Той атрактивно пусна пас в коридор към Георги Трифонов. Нападателят нахлу в наказателното поле и с успореден на голлинията пас намери Станислав Маламов, който отблизо откри резултата. До края на полувремето маричани организираха още три доста опасни атаки, които не завършваха с удари след намеси на бранители на гостите.

Второто полувреме предложи много борба за всяка топка по терена. До 60-та минута положения липсваха, макар домакините да диктуваха събитията. В 65-та минута капитанът Валери Домовчийски с глава прати топката малко над напречната греда. Десет минути по-късно Михаил Минков от състава на гостите също не бе точен с глава. В 77-та минута току-що влезлият в игра Веселин Марчев стреля от дистанция, но вратарят Християн Василев спаси. Минута по-късно Валери Домовчийски нямаше панс и нацели гредата на противниковата врата. “Жълто-сините” бяха решени да затворят мача с втори гол и успяха да го направят в 80-та минута, когато Ифеани Дейвид изведе Радослав Апостолов очи в очи срещу вратаря Василев и футболиста на “Марица” не се поколеба да отбележи за 2:0. До края на мача домакините създадоха още няколко сто процентови ситуации. Току-що влезлият в игра Олджай Алиев можеше да ознаменува повторният си дебют за “Марица” с гол, след като бе изведен сам срещу вратаря, но стреля в обсега му и Василев отрази. В 86-та минута Веселин Марчев засече с глава центриране и оформи крайният резултат – 3:0. Иван Василев можеше да отбележи почетно попадение за “Янтра” в последната минута, но и неговия удар бе неточен и така срещата завърши с успех за пловдивчани. Вратарят Илия Николов пък записа десета “суха мрежа” през този сезон и е сред лидерите по този показател.

“Марица” заема 8 място в класирането с 32 точки, колкото има и седмия “Беласица”. Предстои пауза в шампионата заради срещите на националния отбор на България. В следващия кръг, на 31 март, “Марица” гостува на “Лудогорец” II в Разград, а на 8 април “жълто-сините” са домакини на “Добруджа”.

МАРИЦА: Илия Николов, Мартин Газиев, Георги Иванов, Димитър Аврамов, Соломон Джеймс, Радослав Апостолов, Милен Танчев (Христиан Димитров), Георги Трифонов (Ифеани Дейвид), Симеон Вешев (Петър Атанасов), Станислав Маламов (Веселин Марчев), Валери Домовчийски © (Олджай Алиев). РЕЗЕРВИ: Петър Начев, Айкут Янъков, Илиян Йорданов, Стефан Попов. Треньор: Николай Димитров

ЯНТРА: Християн Василев, Георги Върбанов, Георги Недков (Емил Колев), Добромир Бонев (Божидар Томовски), Ивайло Михайлов, Иван Василев, Мартин Ангелов, Петър Иванов, Петър Казаков ©, Тони Иванов, Махаил Минков
РЕЗЕРВИ: Петър Иванов, Искрен Писаров, Константин Иванов, Симеон Турлаков, Тодор Чаворски. Треньор: Живко Желев

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Мартин Газиев (М); Ивайло Михайлов (Я)

Съдийски състав: ГС: Красимир Кръстев (Шумен), АС1: Светослав Стойчев, АС2: Мартин Мачев, 4-ТИ: Мустафа Шефкет, СН: Георги Славов