“Марица” постигна победа с 1:0 над вицешампиона на Македония от последния сезон в контролна среща, играна на тренировърния комплекс ABAK в Лара. Контролата бе първа за пловдивчани на турска зема и втора от началото на подготовката им.

Срещата не предложи много голови положения, но бе интересна. Треньорът на “жълто-сините” Николай Димитров използва две различни единадесеторки през двете полувремена. Двубоят бе изгледан от собственика на “Марица” Христо Христов.

Първата част бе равностойна, като се игра на добро темпо, а освен интересните отигравания то предложи и доста борба по терена, както и нерви. Няколко по-твърди действия на футболисти на двата отбора спомогнаха за това. Съперниците имаха по две ситуации пред двете варти. Задна ножица, след която топката премина встрани от вратата, както и едно опасно центриране създаде съставът от Севрена Македония. Пловдивчани също на два пъти стигаха до опасни сутуации след центрирания, но гол не бе отбелязан. В 30-та минута, при две различни ситуации, съдията пропусна да се намеси. Първо Станислав Маламов получи удар в лицето, а при последвалия корнер Йордан Пейчинов бе съборен в наказателното поле. Пейчинов се изправи и удари съперников футболист, заради което получи червен картон. Футболистът на “Марица” бе заменен от Георги Иванов, тъй като двата щаба имаха такава договорка. В крайна сметка първата част завърши без голове.

През втората част целият състав на “Марица” бе заменен, с изключение на Мартин Газиев. Полувремето започна равностойно. В 51-та минута Димитър Аврамов намери чудесно Петър Атанасов в наказателното поле. Атанасов се измъкна от защитника и овладя, но бе съборен и се стигна до дузпа. Мартин Газиев изпълни добре и отбеляза единственото попадение в мача. Самият Газиев бе принудително заменен малко по-късно поради контузия. До края на мача македонският тим имаше игрово предимство и създаде няколко опасни ситуации. Нападателят на северномакедонците Димитър Трайков засече центриране отляво, но ударът му с глава срещна левия страничен стълб. В 57-мата минута Милен Танчев опита да изненада противниковия страж с хубав изстрел от далечно разстояние, но топката премина встрани от целта. В 67-та минута Петър Начев се отличи с добра намеса, след като Акоста се извиси над всички в пеналтерията и стреля с глава, но вратарят на “Марица” внимаваше и спаси. Четвърт час преди края на редовното време Димитър Трайков бе изведен очи в очи с Начев и отново стражът на пловдивчани се оказа последна пречка пред гола. Начев се отличи и с още няколко добри намеси и имаше повече работа от своя колега Илия Николов през първата част. До края на мача друго попадение не бе отбелязано и “жълто-сините” записаха престижна победа, която е и първа в международна среща от дълги години насам.

Победата е втора за “Марица” през зимната подготовка от две изиграни проверки. На 25 януари предстои нова контрола с руския “Волга” (Уляновск), а на 29 януари и с полския “Ресовия” (Жешов). Лагерът на маричани приключва на 30 януари.

След мача треньорът на “Марица” Николай Димитров сподели, че е доволен от показаното, както и че тима е показал хубави неща, но е допуснал и грешки, които постепенно ще бъдат изчистени в хода на подготовката. Той заяви още, че е нормално футболистите да иглеждат “тежки” на терена, заради умората от тренировките, които тима води.

МАРИЦА 1:0 АКАДЕМИЯ ПАНДЕВ

1:0 Мартин Газиев (51- дузпа)

МАРИЦА: 86. Илия Николов, 7. Симеон Вешев, 20. Йордан Пейчинов, 19. Мартин Газиев, 23. Саломон Джеймс, 15. Христиан Димитров, 24. Ифеани Дейвид, 10. Веселин Марчев, 18. Георги Трифонов, 21. Станислав Маламов, 17. Валери Домовчийски

Второ полувреме: 33. Петър Начев, 5. Димитър Аврамов, 22. Георги Иванов, 20. Йордан Пейчинов, 11. Илиян Йорданов, 28. Радослав Апостолов, 13. Милен Танчев, 9. Айкут Янъков, 77. Стефанов Попов, 30. Олджай Алиев, 90. Петър Атанасов

АКАДЕМИЯ ПАНДЕВ: 1. Марко Алчевски, 5. Агрон Руфати, 4. Диме Димов, 20. Зоран Ивановски, 23. Боян Димовски, 8. Илия Донов, 19. Марио Върдоляк, 44. Георге Дзеков, 11. Ване Кръстевски, 10. Кристиян Велиновски, 16. Никола Талески

Второ полувреме: 12. Бурхан Мустафа, 15. Спасе Терзиев, 6. Федерико Акоста, 88. Сандро Емболо, 2. Георгийе Янкулов, 3. Андрей Велков, 22. Горан Томовски, 17. Мартин Гьоргиевски, 55. Абдулаи Неат, 7. Иван Галевски, 9. Димитър Трайков