България срази Кипър с 2:0 в контролна среща в Ларнака. Точни бяха Кирил Десподов и Спас Делев, които си размениха и по една асистенция. В 24-ата минута Спас намери българския капитан на скорост в наказателното поле на домакините и резултатът беше открит. В средата на второто полувреме Десподов направи финт и центрира с левия крак, Делев овладя на гърди и с чудесно воле намери мрежата за 2:0. Успехът на “лъвовете” е трети пореден за тях, откакто Младен Кръстаич пое националната селекция. Националният отбор не е записвал три последователни победи от 2018 г. На трибуните на “АЕК Арена” имаше агитка от 200 българи, които посрещнаха възторжено головете на нашите.

България стартира в схема 3-5-2 в състав на вратата Даниел Наумов и пред него в защита – Антон Недялков, Петко Христов и Димо Кръстев, за когото това беше дебют като титуляр в мъжкия футбол. В халфовата линия – Илия Груев, Илиан Илиев и Никола Илиев, а по фланговете Йоан Стоянов и Марин Петков. В нападение Кръстаич се довери на опитните Спас Делев и Кирил Десподов.

Точно преди първия съдийски сигнал българската агитка подкани нашите с възгласи “българи, юнаци”. Направо впечатление поведението на публиката на домакините, която аплодира българския химн малко преди това. Първото положение в мача дойде след удар на Илиан Илиев във втората минута. Вратарят на Кипър Костас Панайи обаче плонжира и улови топката. В деветата минута и Никола Илиев пробва бдителността на Панайи с изстрел по диагонала.

Първата по-опасна ситуация пред българската врата дойде в 17-ата минута, когато Лоизос Лоизио можеше да засече топката на десетина метра пред голлинията, но кипърският футболист не сполучи. Веднага след това Антон Недялков намери по отличен начин Кирил Десподов на скорост пред рамката на домакините. Българският капитан напредна и опита да прехвърли вратаря по техничен начин, но топката не намери мрежата. Малко по-късно “лъвовете” имаха още една възможност в наказателното поле на Кипър – Коко Илиев не успя обаче да намери Спас Делев в точния момент, което вбеси сериозно наставника на домакините Тимури Кецбая.

В 23-ата минута нашите докоснаха попадението – Марин Петков пусна пас в пенатлерията към Десподов, който шутира, но Константинос Лайфис изчисти топката пред голлинията и спаси сигурен гол.

Българският натиск даде резултат след две минути. Спас Делев подаде на нахлуващия Десподов, който с левия крак и през краката на кипърския вратар опъна мрежата – 1:0 за България!

В 32-ата минута Петко Христов имаше решаваща намеса пред българската врата. Централният защитник блокира с гърди голов изстрел на Йоанис Питас, който остана непокрит отляво на българската голлиния. След пет минути Недялков също трябваше да спира опасен набег в наказателното поле на България.

След почивката Кръстаич направи две промени – на терена се появиха Янис Карабельов и Филип Кръстев, които замениха Илия Груев и Никола Илиев. Началото на второто полувреме беше скучно и не предложи опасности. В 60-ата минута обаче Андроникос Какули се оказа на идеална позиция да изравни. Нападателят на Омония (Никозия) обаче реши да не търси вратата на Наумов, а да подава – и сбърка. Малко по-късно в игра за България влязоха Иван Турицов и Димитър Велковски, които смениха Петков и Стоянов.

КИПЪР 0:2 БЪЛГАРИЯ

0:1 Кирил Десподов (24)
0:2 Спас Делев (71)

Кипър: 1. Костас Панайи, 4. Стелиос Андреу, 25. Христос Шелис, 19. Константинос Лайфис, 3. Мариос Антониадес, 20. Йоргос Кастанос, 6. Александър Гогич, 8. Хамбос Кириаку (К), 17. Лоизос Лоизу, 11. Андроникос Какули, 23. Йоанис Питас

БЪЛГАРИЯ: 1. Даниел Наумов, 14. Антон Недялков, 3. Димо Кръстев, 15. Петко Христов, 13. Йоан Стоянов, 4. Илия Груев, 16. Илиан Илиев, 18. Никола Илиев, 22. Марин Петков, 7. Спас Делев, 11. Кирил Десподов.

Снимка: startphoto.bg, източник: Спортал