Отборът на Монтана се класира на бараж и ще се опита да се върне в Първа лига. Тимът на Атанас Атанасов надви с 2:0 Пирин (Благоевград) в последното си домакинство от сезона във Втора лига. Герой за “сините” стана Атанас Илиев, който отбеляза и двата гола в мача от 29-ия кръг. Таранът беше точен първо в 72-ата минута, а след това удвои в 86-ата минута. Между двете попадения Тони Тасевпък изпусна дузпа, след като Филип Димитров спаси.

Успехът беше трети пореден в първенството за монтанци, които вече имат актив от 60 точки. Отборът от стадион “Огоста” е втори във временното класиране, като води с четири пред ЦСКА 1948, който загуби с 0:1 от Арда (Кърджали) и остана извън баражите за елита.
Съставът на Атанасов дори има предимството да избере срещу кой съперник на излезе в сблъсъка за Първа лига. Монтана гостува на Несебър в последния кръг. Както е известно, вторият в класирането от Втора лига ще играе с Витоша (Бистрица), докато третият в крайното класиране ще спори със загубилия сблъсъка между Дунав (Русе) и Септември.
Треньорът на “бистришките тигри” Росен Кирилов беше на трибуните в Монтана, за да наблюдава своя евентуален съперник на баража.

Първото полувреме срещата беше равностойна, а напрежението от задължителната победа си личеше в играта на двата тима. Домакините имаха цел да се класират на бараж, докато гостите да спечелят точки, за да останат сред професионалистите.

В 17-ата минута Митрев от Пирин можеше да си вкара автогол, а в 33-ата минута Димитров със сетни усилия изби в корнер изстрел на Тасев.

Втората част Монтана се опита да увеличи натиска и да излезе напред. Това обаче можеше да стори тимът от Благоевград в 70-ата минута, но Димитър Благовизпусна сам срещу Василев, който изби с крак.
При следващата атака Монтана взе аванс. Тони Тасев стреля от въздуха от около 20 метра в гредата, а при добавката Илиев вкара. Десет минути по-късно Тасев си изработи дузпа, която сам пропиля, след като Димитров с добър рефлекс спаси.

Все пак в 86-ата минута Илиев сложи край на спора в мача. Младият Борислав Дамянов изведе Тасев, който центрира, вратарят изби, а Илиев при добавката вкара своя 16-и гол за сезона.

Така тимът на Монтана празнуваше, тъй като направи голяма крачка към Първа лига, но сега предстои най-важната.

Пирин остана на 14-то място с 28 точки, но толкова има и 13-ият Кариана (Ерден). Несебър има една по-малко, но посреща Монтана в последния мач.

Пред над 8000 зрители Арда победи с 1:0 прекия си конкурент ЦСКА-1948 и също си осигури място на баражите. Червените загубиха гостуването си на Арда и по този начин се сбогуваха с шансовете си да стигнат до бараж за елита. Единственото попадение вкара Венцислав Христов в 5-ата минута, а до края на мача домакините пропиляха поне още 4-5 чисти положения, което им попречи да разгромят днешния си съперник. Въпреки това успехът бе достатъчен на тима от Кърджали да си гарантира участие на бараж за Първа лига.

източник: Спортал

18 май 2019 г., събота, 15:00 ч / XXIX кръг:
Локомотив 1929 (София) - Локомотив (Горна Оряховица)      4:1 (1:0)
Арда 1924 (Кърджали) - ЦСКА 1948 (София)                  1:0 (1:0)
Поморие (Поморие) - Ботев (Гълъбово)                      2:2 (1:0)
Царско село 2015 (София) - Кариана (Ерден)                1:1 (1:1)
Добруджа 1919 (Добрич) - Струмска слава 1927 (Радомир)    1:2 (0:2)
Лудогорец 1945 II (Разград) - Литекс (Ловеч)              0:0
Монтана 1921 (Монтана) - Пирин (Благоевград)              2:0 (0:0)
Черноморец (Балчик) - Несебър (Несебър)                   2:1 (0:0)