България завърши 1:1 като гост на Словения в приятелска среща в Любляна. Кирил Десподов даде аванс на “лъвовете” още в четвъртата минута от дузпа, а скоро след това Андраж Шпорар изравни отблизо. Нашите играха равностойно на домакините, които са сред финалистите на започващото след няколко дни европейско първенство в Германия.

Българският селекционер Илиан Илиев направи някои промени спрямо своята стартова единайсеторка от Букурещ преди четири дни. На вратата на “лъвовете” застана Светослав Вуцов, а пред отбраната като полузащитник действаше Валентин Антов, който пропусна проверката с Румъния. Симеон Петров и Ертан Томбак също започнаха от първата минута, като за бранителя на Славия това беше дебют с националната фланелка. Напред атаката на България водеше Георги Минчев, на когото по крилата помагаха капитанът Кирил Десподов и Мартин Минчев, който смени Марин Петков спрямо срещата на “Стяуа”.

Мачът започна отлично за нашия отбор. Кирил Десподов направи пробив отдясно, финтира Яка Бийол, след което беше спънат от защитника на Удинезе в наказателното поле. Турският рефер Арда Кардешлер моментално отсъди 11-метров наказателен удар. Зад топката застана българският капитан, който “излъга” без проблеми Ян Облак, пращайки опитния вратар в грешния ъгъл – 1:0 за България!

В десетата минута Словения изравни резултата. Андраж Шпорар се оказа в опасна близост до далечната греда на вратата на Светослав Вуцов, последва удар с глава на нападателя на Панатинайкос и 1:1. Последва затишие, за да дойде 33-ата минута, когато Светослав Вуцов трябваше да спира изстрел от упор на Бенямин Шешко.

На почивката беше извършена една смяна в нашия отбор – Живко Атанасов влезе на мястото на Алекс Петков. В 63-ата минута Филип Кръстев започна акция отляво, пусна пас към нахлуващия Кирил Десподов, който проби към наказателното поле на домакините. Последва опасен изстрел на звездата на ПАОК, но Ян Облак успя да избие топката. Малко преди това на игрището се появиха Александър Колев, Илиан Илиев и Серкан Юсеин, които замениха Георги Минчев, Георги Костадинов и Валентин Антов.

Словенците отвърнаха с шут на халфа Санди Ловрич в ръцете на Светослав Вуцов, който се беше пласирал добре и нямаше проблеми. В 78-ата Радослав Кирилов влезе на мястото на Кирил Десподов, който предаде лентата на крилото на ЦСКА 1948. Последната смяна в отбора на “лъвовете” беше Ангел Лясков за Мартин Минчев. В последните секунди Филип Кръстев направи отличен пробив, излезе на стрелкова позиция, но нанесе слаб удар и Ян Облак спаси.

Словения 1:1 България

0:1 Кирил Десподов (4 – дузпа)
1:1 Андраж Шпорар (14)

Словения: 1. Ян Облак, 2. Жан Карничник, 23. Давид Брекало, 6. Яка Бийол, 13. Ерик Янжа, 15. Томи Хорват, 22. Адам Гнезда, 10. Тими Елсник, 9. Андраж Шпорар, 11. Бенямин Шешко, 10. Ян Млакар.

България: 21. Светослав Вуцов, 2. Ертан Томбак, 15. Симеон Петров, 5. Алекс Петков, 18. Християн Петров, 6. Валентин Антов, 20. Филип Кръстев, 7. Георги Костадинов, 11. Кирил Десподов, 17. Мартин Минчев, 10. Георги Минчев.