Марица загуби пореден мач в борбата си за оцеляване в професионалния футбол. Кършакалии, които са много сериозно заплашени от изпадане от Втора в Трета лига, днес посрещнаха на своя стадион един от лидерите Септември и загубиха с 0:2.

За домакините в основния състав липсваха Стефан Попов, който е болен и контузените Илиян Йорданов, Ангел Пеев и Димо Бакалов, както и Наско Христев, който претърпя операция. За пръв път в групата попадна юношата от набор 2006 Николай Иванов. Опитният Валери Домовчийски пък бе сред резервите след дълго лечение на контузия. За гостите наказан за този двубой бе Асен Георгиев.

Жълто-сините са на 3 точки от спасителната 14-а позиция.

Марица – Септември 0:2, Втора лига, 13.04.2024

Първата част бе равностойна, оспорвана и предложи много битка. Пловдивчани играха добре, бяха по-активни от гостите и успешно се противопоставиха на столичани, като между 30-та и 40-та минути дори организираха натиск пред вратата на Септември. През първата част не бе ясно кой от тимовете се бори за изкачване в елита и кой е застрашен от изпадане. Шансове за гол се откриха пред Милен Танчев, Атанас Ташолов, Станислав Маламов, Димитър Аврамов и Георги Трифонов, но техните удари или бяха неточни, или бяха уловени от стража на септемврийци. За гостите от София Жан Пиер Да Силва можеше да открие, но Илия Николов се справи с неговия удар. Йордан Йорданов в края на полувремето шутира опасно към далечния ъгъл, но Илия Николов реагира отлично и изби топката с една ръка.

Втората част започна с чудесна възможност за “Марица”. В 48-та минута Станислав Маламов центрира отляво, а Георги Трифонов засече на скорост с глава, но топката премина на сантиметри над напречната греда. В 51-та минута Виктор Очаи посрещна избита от бранител топка и с техничен удар по въздуха намери пролука измежду многото футболисти в наказателното поле и откри резултата, макар събитията на терена да не предвещаваха подобен развой. В 57-та минута се случи най-доброто за гостите – бърз втори гол. Борислав Маринов пое прехвърлила играч на “Марица” топка и с удар от дистанция намери мрежата зад Илия Николов. Вторият гол разконцентрира маричани и линиите в отбора се разкъсаха. Увлечени в търсенето на попадение те оставиха доста свободни пространства за гостите, които контраатакуваха опасно. “Жълто-сините” имаха немалко ситуации за гол, но не успяха да реализират такъв. Свилен Щерев нацели гредата в 76-та минута след центриране от фланга. Веселин Марчев, Ифеани Дейвид и Станислав Маламов също имаха шансове пред себе си, а Мартин Газиев не успя от свободен удар. В 78-та минута пък Борислав Маринов пое топката сам срещу Илия Николов, напредна и го прехвърли, но топката срещна гредата, а след това бе избита от Дейвид от голлинията. Гостите имаха още два шанса след контри, но до друг гол не се стигна. В последната минута на продължението маричани имаха нов неуспешен опит от свободен удар, който се оказа и последното действие в мача.

Поражението оставя “Марица” на 16-то място, в зоната на изпадащите, с актив от 25 точки. В следващия кръг “жълто-сините” гостуват на друг претендент за елита – Добруджа.

МАРИЦА: 86. Илия Николов, 5. Димитър Аврамов, 23. Соломон Джеймс, 4. Атанас Ташолов, 15. Христиан Димитров (Валери Домовчийски 60′), 29. Янко Ангелов (Ифеани Дейвид 73′), 13 Милен Танчев (Олджай Алиев 82′), 21. Станислав Маламов, 10. Веселин Марчев, 18. Георги Трифонов (Мартин Газиев 60′), 28. Свилен Щерев. РЕЗЕРВИ: Петър Начев, Виктор Петков, Симеон Сираков, Теодор Андреев, Николай Иванов. Треньор: Кирил Андонов

Септември София: 21.Димитър Шейтанов, 7. Мартин Стоянов, 4. Иван Арсов, 15. Георги Динков, 18. Кубрат Йонашчъ, 6. Виктор Очаи, 13. Йордан Йорданов, 10. Айкут Рамадан (Преслав Георгиев 86′), 9. Мартин Тошев (Ивайло Михайлов 79′), 24. Борислав Маринов (Митко Митков 86′), 14. Жан Пиер да Силва (Николай Дросев 61′). РЕЗЕРВИ: Ивайло Илиев, Йоан Гаврилов, Йосип Михалич, Страхиня Керкез, Михаил Полендаков. Треньор: Иван Гешев

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Янко Ангелов (М); Кубрат Йонашчъ (С)

Съдийски състав: ГС: Михаел Павлов, АС1: Милен Арабаджиев, АС2: Никифор Велков, 4-ТИ: Стилян Колев, СН: Антон Терзиев