България победи с 1:0 Танзания в своя първи мач от турнира FIFA Series 2024. Успехът дойде след великолепен гол от фаул на Кирил Десподов в 52-ата минута. Така “лъвовете” записаха първа победа под ръководството на Илиан Илиев и първа въобще от ноември 2022 г. След три дни нашите излизат срещу Азербайджан във втората си среща в Баку.

Наставникът на “лъвовете” заложи на Димитър Митов под рамката на вратата. Сред титулярите попаднаха и двама състезатели от българското първенство – Виктор Попов от Черно море и Ивайло Чочев от Лудогорец. За първи път в историята България игра в жълти фланелки, тъмносини гащета и жълти чорапи – такава е третата разцветка на юбилейните екипи на нашите по случай 100-годишнината на Българския футболен съюз.

В 16-ата минута се създаде първата опасност пред една от двете врати. Денис Кибу се измъкна от Алекс Петков и напредна срещу българската врата, последва удар на централния нападател на Танзания и хубавото в случая беше, че топката се спря в страничната греда. След това последва опит за добавка на Фейсал Салум, който обаче стреля колкото силно, толкова и неточно.

В 26-ата минута “лъвовете” бяха близо до попадение. Капитанът Кирил Десподов проби отляво и центрира, Георги Русев нанесе опасен удар с глава, но вратарят на африканците Айши Манула спаси. След 120 секунди стражът на “танзанийските дяволи” поиска за втори път медицинска помощ, което доведе до принудителна смяна – в игра се появи резервният вратар Квеси Кавава.

В третата минута на добавеното време на първата част Йоан Стоянов центрира отлично отдясно и намери Ивайло Чочев непокрит на седем-осем метра пред голлинията на Танзания. Последва силен изстрел с глава на полузащитника, но и добра реакция на вратаря Квеси Кавава, който изби топката с една ръка.

На почивката селекционерът Илиан Илиев предприе първите си промени – Йоан Стоянов и Георги Русев отстъпиха местата си на Патрик-Габриел Галчев и Александър Колев. С влизането на футболиста на Левски Виктор Попов се премести в зоната на десния бек.

В 52-ата минута България поведе! Филип Кръстев спечели фаул за “лъвовете” в близост до границата на наказателното поле. Кирил Десподов не остави шансове на вратаря на “танзанийските дяволи” и с великолепно изпълнение намери мрежата – 1:0 за българския състав. Скоро след гола африканците можеха да изравнят резултата, след неразбирателство в нашата защита. От чиста позиция обаче Фейсал Салум шутира над вратата на Димитър Митов.

В 59-ата минута Илия Груев можеше да направи 2:0 за България, но негов опасен удар от 16-17 метра премина покрай рамката на Квеси Кавава. Последваха по-скучни минути, а в 78-ата Алекс Колев засече с глава центриране на Мартин Минчев. Топката обаче беше уловена от вратаря на Танзания. В добавеното време “сините” се разминаха с изравняването, след като Новатус шутира в горната греда на вратата на Димитър Митов. Така последният съдийски сигнал дойде при 1:0 за отбора на Илиан Илиев!

БЪЛГАРИЯ 1:0 ТАНЗАНИЯ

1:0 Кирил Десподов (52)

Стартовите състави:

БЪЛГАРИЯ: 1. Димитър Митов, 13. Йоан Стоянов, 5. Алекс Петков, 6. Валентин Антов, 26. Виктор Попов, 4. Илия Груев, 18. Ивайло Чочев, 20. Филип Кръстев, 11. Кирил Десподов, 10. Георги Русев, 25. Мартин Минчев.

Танзания: 18. Айши Манула, 15. Мохамед Хюсеини, 10. Миано Данило ван ден Бос, 4. Ибрахим Хамад, 14. Бакари Муамнието, 7. Химид Мао Мками, 2. Хаджи Многа, 20. Новатус Дисмас, 11. Денис Кибу, 6. Фейсал Салум, 22. Тарин.