Наставникът на Черно море и националния отбор Илиан Илиев даде мнението пред Sportal.bg относно предложението на повечето клубове от efbet Лига да се премахнат всички ограничения за бройката на чужденците. Варненският специалист е на мнение, че идеята в този ѝ вид е абсурдна. Бившият футболист на Бенфика смята, че трябва да се въведе правило за използване на минимум трима българи по 90 минути, като единият да е до 21 години, а тези от клубовете, които не желаят да го изпълнят да плащат такса.
„Предложението е абсурдно и би имало пагубни последици за българския футбол. Казвам го като треньор на Черно Море, а не като национален селекционер. В Черно море никога не сме имали проблем с чужденците, но винаги приоритет са били българските момчета. В крайна сметка трябва да уважаваме нашите кадри. Едно момче пътува до базата в Аспарухово например – градски транспорт, тренировка, училище, родителите също са замесени в целия процес, естествено. Тези неща не бива да ги зачеркваме, а напротив. Със сигурност парите, които един клуб дава за даден чужденец – при подписване на договора, за трансфер и заплата, са повече спрямо тези, които ще отидат за едно българско момче. Винаги приоритет в Черно море са били българите, през годините винаги сме се стремели да интегрираме юноши в първия състав, защото знаем какви усилия правят децата – с една мечта, да играят в първия отбор.
Добре, някои клубове следват друга политика, искат да играят само с чужденци. Няма проблем. Приема се да няма ограничение за чужденци, но в случай, че не използват бройката българи, трябва да плащат такса. Трябва задължително да се сложи бройка за български футболисти на терена – минимум по трима. Говорим за 90 минути от мача. Един от тримата задължително да е състезател до 21 г. А като искаш само с чужденци, плащаш си таксата – да кажем по 5000 лева на футболист, което прави 15 000 лева на мач за тримата. Събраните пари се разпределят в края на годината между клубовете, които са изпълнявали правилото. Много чуждестранни треньори, и не само чуждестранни, идват в България, за тях е лесно да привлекат 20 чужденци в даден отбор, защото смятат, че няма качествени български играчи. Но във времето това ще е пагубно за нашия футбол“, заяви Илиан Илиев.
Няма смисъл въобще футбол да се играе в България, ако няма българи в него.
Дори гледано само като бизнес. Всеки бизнес задоволява потребности в бранш, сфера на обществен живот. Сферата е спорт, футбол. Целта е развитие на младите и укрепващи организми. Съревнование за най-здравите и умелите сред тях. Когато спираш да инвестираш в развитие и укрепване своя организъм, за сметка на чужд, ти унищожаваш себе си сам, за своя сметка и в чужд интерес. Точно обратното по логиката на всеки бизнес.
Какво те плаши, че днес си изоставащ? Всеки бизнес и организъм така стартира. Развитие се постига с еволюция, не с революция. В природата няма революции, има катаклизми, след които цели видове изчезват. След тях пак от нисшите се започва.
Не затривай и малкото, което ти е останало. Развивай го, защото друго свое си нямаш.
Че е ниско нивото на родните младежи е ясно, ама не вярвам да е чак толкова ниско, че отбори без никакви претенции като Септември, Хебър и тн да нямат поне 1 момче от школата или някоя наша школа. Същото се отнася и за другите отбори. Просто не е сериозно да гледаме африканци и всякакви чужденци, които масово не стават за нищо и са очевидно по-ниско ниво от нашите юношки, на 10 парчета 1 става, но въпреки това ги налагат. Защо? Някаква политика очевидно, но вие драги фенове на Ботев се опитвате да ги оправдаете, защото видиш ли гроздето било кисело (ни един от юношите не става). Тошо Неделев и той ли не става като ви е юноша ? Как мислите, че би изгряла нова звезда при вас/нас/където и да е, ако няма реален игрови шанс да се докаже. Разбира се, ще има и много български юноши, които няма да са на необходимото ниво, но статистиката при чужденците не е по-различна, просто явно ние я приемаме по-леко.
Едва ли има клуб който да предпочете чужденец пред наш, ако са с едни показатели.
нашите са все едни мамини синчета, лъснати гъзарчета, които става ли въпрос за спорт обаче, мама и тати са плътно до тях.
Техните разбират играта защото са тичали с тях до тъч линията, карали са се с треньора защо не го пуска…ако го пуснат пък му казват да се пази да не го ритнат…при допир с друго дете майката ахва и вика все едно нея са бастисали…
слагат им салфетки на гръбчето при половремето…
абе мога да изброявам десетки и стотици още неща, защото в нашата държава всичко се знае кое как става!
хората които дават за футбол са бизнемени, за тях футболистите са стока
явно виждат по добро качество на продукта в чуждите…
от нашите не става материал за продан, т.е не печелят!
Всеки фен желае отбора да е само от родни футболисти,от школата.Погледнете къде играят в чужбина,в посредствени отбори.Понякога са резерви.А да стигнат до първият отбор се харчат много пари.А са поне 20 в ДЮШ.По изгодно е да купиш чужд талант футболист който после да продадеш на сметка.
Илиане, сложи си ръката на сърцето и си кажи на теб, после може и на нас: А, наистина има ли качествени български млади футболисти? Толкова години си във футбола и наблюдаваш линията на българския талант и неговото трудолюбие и отговорност. Очевидно е, че линията е една права! Права сочеща на долу!