Марица победи с 1:0 Литекс, които преди няколко дни остраниха лидера в класирането на Първа лига Черно море от турнира за Купата на България. С важния успех “жълто-сините” прекъснаха негативната си серия, а тандемът Кирил Андонов и Апостол Попов стартира с победа начело на пловдивския тим.

За “Марица” двубоят пропуснаха заради контузии Олджай Алиев и Емилео Макавеев, а заради вирус Ангел Пеев също остана извън групата.

Двубоят бе интересен и оспорван, като и в двата състава да се усещаше напрежение заради липсата на точки в актива им.

Срещата започна по-добре за пловдивчани. В 6-тата минута след центриране на Георги Трифонов, Веселин Марчев стреля, но неуспешно. В 13-тата минута удар на Евгени Игнатов премина над вратата на Начев. Минута по-късно Мартин Газиев стреля от свободен удар, след който последва лек рикошет, който прати топката в корнер. В 21-ата минута Георги Трифонов засече с глава центриране на Мартин Газиев, но топката се отби в дясната греда и излезе в аут. Иван Пенев от гостите бе неточен с глава, а в 42-ата минута Джеймс центрира, Георги Трифонов засече на скорост, но топката се отби този път в левия страничен стълб.

Второто полувреме започна с принудителна смяна за Марица. Соломон Джеймс бе заменен от Илиян Йорданов. Маламов с глава пропусна да отбележи в 54-ата минута след центриране на Домовчийски. 2 минути по-късно Веселин Марчев с удар от около 30 метра откри резултата, като при попадението имаше и рикошет.

В 70-тата минута Илиян Йорданов центрира от фланга от трудна позиция, Трифонов засече, но ударът му с глава бе неточен. Последва шанс за Капитанов от Литекс, но Начев бе на мястото си. Малко по-късно Йорданов изведе чудесно Марчев сам срещу вратаря, но стражът на гостите спаси. Последва нов пропуск пред вратата на гостите – Трифонов открадна една топка, напредна и центрира, но Марчев и Щерев последователно не успяха да отбележат. До края гостите опитаха натиск, но стигнаха само до две мелета. Марица можеше да стигне до втори гол чрез контри, но липса на концентрация ги лиши от това.

Пловдивчани успяха да изпълнят целта си и прибавиха важни 3 точки към актива си, а Кирил Андонов ознаменува повторният си дебют начело на тима с победа. Успешен дебют записа и Апостол Попов, който се завърна в щаба на маричани преди броени дни.

С 19 точки “Марица” заема 11-та позиция в класирането. На 11 ноември тимът ще гостува на “Лудогорец” II в последния мач от първия дял на сезона. До зимната пауза ще се изиграят още няколко двубоя от втория дял, като на 25 ноември “жълто-сините” отново ще гостуват, но на плевенския “Спартак”.

МАРИЦА – ЛИТЕКС 1:0
1:0 Веселин Марчев (56)

МАРИЦА: 33. Петър Начев, 19. Мартин Газиев (4. Мирослав Пушкаров 45′), 29. Атанас Ташолов, 5. Димитър Аврамов, 24. Ифеани Дейвид, 23. Соломон Джеймс (22. Илиян Йорданов 52′), 21. Станислав Маламов (15. Христиан Димитров 88′), 77. Стефан Попов (13. Милен Танчев 45′), 9. Георги Трифонов, 10. Веселин Марчев, 17. Валери Домовчийски (7. Свилен Щерев 58′); РЕЗЕРВИ: Илия Николов, Божидар Шехов, Георги Вълков, Наско Христев. Треньор: Кирил Андонов

ЛИТЕКС: 1. Алекс Божев, 14. Галин Ташев, 3. Александър Ангелов, 5. Михаил Минков, 22. Иван Пенев (15. Росен Маринов 85′), 4. Георги Стайков, 16. Иван Иванов (7. Павел Жабов 85′), 8. Евгени Игнатов, 21. Илиян Капитанов, 10. Виктор Василев (9. Георги Георгиев 85′), 11. Сулиман Абдулганию (17. Кингсли Бучи 73′); РЕЗЕРВИ: Симеон Симеонов, Васил Василев, Юсеин Касов, Денис Георгиев, Мартин Янков. Треньор: Ален Тупаич

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Стефан Попов, Ифеани Дейвид (М); Павел Жабов (Л)

Съдийски състав: ГС: Мартин Марков (София), АС1: Марио Данаилов (Дупница), АС2: Асен Крумов (София), 4-ТИ: Валентин Стефанов (София), СН: Ивайло Лазаров (Плевен), Делегат: Любен Иванов (Плевен)