Днес се проведе последното редовно заседание на Изпълнителния комитет на Българския футболен съюз за 2022 г. Срещата започна с минута мълчание в памет на дългогодишния член на ИК Камен Костадинов.
На заседанието бе приет отчет за изпълнението на бюджета на БФС за изминалата година, както и проект на актуализиран бюджет за идната 2023 г. Приет бе и спортният календар на БФС за следващите 12 месеца.
Исканията на изключени футболни клубове за възстановяване на членството им в Съюза бяха оставени без разглеждане предвид вота на делегатите по време на отчетното Общо събрание на БФС на 20 май 2022 г. по подадените от тях жалби.
По предложение на Българската професионална футболна лига бе прието увеличаване броя на футболистите, записани в протокола на футболните срещи, администрирани от БФС, от 18 на 20, считано от началото на пролетния дял на сезон 2022/2023 г. Предложението е внесено след консултация с всички професионални футболни
клубове и е базирано на общоприетите практики в Европа и в света. След промяната, резервните състезатели, вписани в протокола, ще бъдат увеличени от 7 на 9.
По предложение на Дисциплинарната комисия към БФС финансовите глоби за нарушения на Дисциплинарния правилник бяха коригирани, както следва – санкциите във Втора професионална лига вече се равняват на 50 % от глобите в Първа професионална лига, а санкциите в Трета лига и юношеските групи се редуцират до 25 % от тези във Втора лига.
Приета бе и 4-годишна Стратегия за развитие на женския футбол (2023-2026 г.), разработена със съдействието на експерти от УЕФА, както и проект на договор за телевизионно излъчване на двубои от Държавното първенство за жени от телевизия b1b.box.
Изпълнителният комитет прие и предложение за закупуване на футболни топки за клубовете от ППЛ, ВПЛ и Трета лига.
По повод предстоящия 100-годишен юбилей от създаването на Българската федерация по футбол – ръководен орган на футбола, чийто правоприемник е БФС, ИК избра състав на Комитет за организацията на честванията на годишнината със съпредседатели президента на БФС Борислав Михайлов и министъра на младежта и спорта Весела Лечева.
Представено бе и разпределението на средствата по програма „Солидарност“ от УЕФА, генерирани от участието на българските отбори в миналогодишното издание на европейските клубни турнири. Общата сума, която ще бъде изплатена на клубовете, е над 2 милиона евро, а ИК по традиция гласува разпределението да обхване Първа, Втора и четирите Трети лиги. Така всеки клуб от елита ще получи 101 000 евро, от ВПЛ – 35 000 евро, а от Трета лига – около 3400 евро.
Бяха приети и промени в Правилника за национално клубно лицензиране, в Правилника за статута на футболистите и в Правилника за договорите и трансферите на футболистите.
Изпълнителният комитет взе решение за отпускане на финансови средства за подпомагане на лечението на бившите ни футболни национали Красимир Чавдаров и Златко Янков.