“Марица” победи с 1:0 третия в класирането “Загорец” (Нова Загора) в дербито от 20-ти кръг от първенството в Трета лига – Югоизточна група. Двубоят се игра в събота следобед на стадиона в квартал “Кършияка” и предложи интересен футбол и много емоции. Единственото попадение в мача реализира Айкут Янъков в 21-та минута.
Преди срещата двата отбора и всички присъстващи на стадиона почетоха с минута мълчание паметта на юношата на “Марица” Станимир Стоянов, когото загубихме преди година.
Първата част бе оспорвана, но “Марица” имаше предимство и създаде повече голови положения. Отборът на “Загорец” отново показа компактна игра и бе добре организиран. Тодор Тимонов на два пъти в началото на мача обстрелва вратата на гостите от Нова Загора, но и двата пъти вратаря на гостите Евгени Караманов спасяваше. В 15-та минута Александър Хардалов от “Загорец” стреля неточно. В 21-та минута Тимонов изведе Айкут Янъков зад отбраната на гостите. Янъков преодоля вратаря Караманов и от малък ъгъл прати топката във вратата на противника за 1:0. До края на полувремето “жълто-сините” пропуснаха доста положения, а с това и възможността да си направят мача доста по-лек. В 28-та минута Мирослав Радев изкочи очи в очи със стража на новозагорци, който успя да блокира удара на нападателя. В 35-та минута Мариан Чернаев получи топката в опасна близост до вратата на пловдивчани и стреля, но падайки Илия Николов изби, спасявайки сигурен гол. В ответната атака голмайсторът Янъков стреля над вратата. В 44-та минута Запрян Запрянов стреля през куп играчи след центриране от корнер, но вратаря улови. В продължението на първата част отново Запрянов бе много близо до отбелязването на нов гол. Той отправи чудесен диагонален удар в горния ъгъл на вратата, но Караманов някак успя да избие в корнер.
През втората част гостите организираха натиск, но трудно стигаха до позиции за стрелба. Преобладаваха единоборствата, а срещата се изнерви. На два пъти влезлият на полувремето Пламен Иванов обстрелваше Илия Николов от средна дистанция, но и двата пъти стражът на маричани се справяше блестящо. Той се наложи да се намесва в още няколко ситуации, като във всяка от тях бе заел правилната позиция и спаси всичко. В средата на полувремето Мирослав Радев бе изведен добре срещу вратаря, който излезе и изпревари нападателя. До края на мача опасни положения пред двамата вратари почти нямаше, но на няколко пъти изнервените футболисти стигаха до разправии със съдията Светлозар Лазаров, както и със страничния съдия. Лазаров, който до този момент се справяше относително добре, постепенно изпусна мача. Най-фрапиращата ситуация се разигра десетина минути преди да изтече редовното време. Вратарят Караманов пробяга около 35 метра за да се разправя със рефера, като го блъсна в гърдите. В тази ситуация деен бе и Явор Иванов, който вече бе получил жълт картон именно за разправии. Наложи се охраната да влиза на терена, а в последствие рефера не показа никави наказателни картони, с което окончателно изпусна мача. Красимир Иванов пък можеше да накаже Караманов с футболни способи, след като в продължението на мача стреля от около 50 метра под гредата, но все пак стражът имаше време да реагира и с върха на пръстите си успя да избие в корнер. Така срещата завърши при резултат 1:0 в полза на “Марица”. Съставът воден от Борислав Караматев постигна трудна, но заслужена победа и показа, че който е побързал да отпише “Марица” доста е сгрешил. “Жълто-сините” се раздадоха и въпреки някои грешки изнесоха добър мач, показвайки характер и воля.
След самия край на мача Мариан Чернаев заплашително се втурна да се саморазправя със страничния рефер, с когото на няколко пъти по време на срещата влизаше в пререкания. Охранителите, негови съотборници и треньора Мирослав Миндев едва успяха да одържат футболиста и до удари не се стигна. И в тази ситуация бе замесен Явор Иванов, който “помагаше” на Чернаев. Гостите имаха сериозни претенции към съдийството, но реално спорни ситуации от игрови характер, които биха могли да повлияят на резултата нямаше. Те могат да бъдат доволни, че завършиха в пълен състав. Делегатът на срещата Янко Радев усилено си водеше записки и ЗС на БФС вероятно ще вземе мерки.
С мач по-малко и с актив от 39 точки “Марица” продължава да заема четвъртата позиция. Трети е “Загорец” с 41, а лидер продължава да бъде “Нефтохимик” вече с 50. В следващия кръг “Марица” гостува на “Асеновец”. Тимът от Асеновград е последен в класирането, но двубоят няма да е никак лек.

МАРИЦА: Илия Николов, Йордан Пейчинов, Николай Димитров – капитан, Даниел Спасов, Джунейт Узунов, Красимир Иванов, Христо Янчев, Тодор Тимонов (Георги Георгиев), Айкут Янъков (Пламен Табаков), Запрян Запрянов, Мирослав Радев (Лъчезар Ангелов). Резерви: Горан Гръблев, Мартин Анастасов, Стоян Пидев, Атанас Савов. Треньор: Борислав Караматев

ЗАГОРЕЦ: Евгени Караманов, Христо Христов, Явор Иванов, Добромир Димитров, Йордан Панчев (Пламен Иванов), Коста Янев, Ивайло Маринов, Георги Георгиев, Атанас Панов (Христо Митев), Александър Хардалов, Мариан Чернаев. Резерви: Иван Стоянов, Росен Петров, Кристиян Славов. Треньор: Мирослав Миндев

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Лъчезар Ангелов, Джунейт Узунов (“Марица”); Мариан Чернаев, Явор Иванов (“Загорец”)

Съдийски състав: ГС: Светослав Лазаров, АС: Христо Попов, Динко Стоянов – Бургас; 4-ти съдия: Апостол Иванов – Пловдив; Делегат: Янко Радев – Пловдив

Пловдив, стадион “Марица” – 300 зрители

9 март 2019, събота, 15:00 ч / XX кръг:
Миньор (Раднево) - Хасково 1957 (Хасково)                 3:2
Марица 1921 (Пловдив) - Загорец (Нова Загора)             1:0 (1:0)
Гигант (Съединение) - Асеновец 2005 (Асеновград)          1:0
Димитровград 1947 (Димитровград) - Садово (Садово)        3:0
Карнобат (Карнобат) - Борислав 2009 (Първомай)            2:1 (1:1)
Атлетик (Куклен) - Нефтохимик 1962 (Бургас)               0:1 (0:0)
Сокол (Марково) - Левски (Карлово)                        3:0
Черноморец 1919 (Бургас) - Свиленград 1921 (Свиленград)   4:1
9 март 2019, събота, 16:00 ч / XX кръг:
Созопол (Созопол) - Розова долина (Казанлък)              1:0 (1:0)

5. Черноморец 1919 (Бургас)           20   10   4   6   45:25   34
 6. Миньор (Раднево)                   19    7   5   7   22:19   26
 7. Хасково 1957 (Хасково)             19    7   5   7   20:25   26
 8. Розова долина (Казанлък)           20    7   4   9   32:34   25
 9. Атлетик (Куклен)                   19    7   4   8   31:27   25
10. Карнобат (Карнобат)                20    7   4   9   23:35   25
11. Сокол (Марково)                    20    7   4   9   29:34   25
12. Гигант (Съединение)                19    6   5   8   23:25   23
13. Левски (Карлово)                   20    6   5   9   15:25   23
14. Борислав 2009 (Първомай)           20    7   1  12   25:33   22